Wycena złotej biżuterii – od czego zależy?

Dla zupełnie niewprawionego oka precyzyjna wycena złotej biżuterii może wyglądać nieco tajemniczo. W istocie jednak cały proces jest niezwykle przejrzysty i opiera się na jasno określonych zasadach. Wartość współczesnych pierścionków, bransoletek czy też naszyjników zależy w dużej mierze od zawartości metalu szlachetnego (czyli po prostu próby). Nieco inaczej sprawa wygląda natomiast w przypadku egzemplarzy zabytkowych lub innych, prezentujących wartość kolekcjonerską (o czym za chwilę) — poniżej dowiesz się więcej na temat tego jak określamy ich wartość.

 

Wycena biżuterii — jak określamy wartość złotych pierścionków i nie tylko

Jak już wspominaliśmy, wycena biżuterii nie jest specjalnie skomplikowana, jeśli mowa o współczesnych pierścionkach, naszyjnikach czy kolczykach. Kluczową rolę odgrywa tutaj próba, która określa zawartość metalu szlachetnego — dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie określić wagę czystego złota, które znajduje się w danym przedmiocie. Pora na przykład — bransoletka próby 750 (75%), która waży 2 gramy, zawierać będzie aż 1,5 grama czystego kruszcu. Na tej właśnie podstawie określana jest wartość danego przedmiotu.

 

Co ważne, w tym przypadku wycenie podlega jedynie metalowa (złota) część biżuterii — wartość kamieni szlachetnych, będących częścią pierścionka lub naszyjnika, określana jest osobno według czterech kategorii. Kryteria te to naturalnie waga (wyrażana w karatach), barwa, czystość i szlif. Istotną rolę odgrywa tutaj również certyfikat, czyli dokument potwierdzający cechy kamienia (np. diamentu).

 

Co w przypadku antyków, rękodzieła i innych egzemplarzy historycznych. Tutaj w grę wchodzi aspekt kolekcjonerski, który z reguły podnosi wartość przedmiotu. Taki proces wymaga również wiedzy i doświadczenia eksperta z zakresu sztuki, historii, rękodzieła oraz — oczywiście — branży jubilerskiej.

 

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Zaufaj nam!

Wycena pierścionka, naszyjnika czy kolczyków ze złota to coś, co lepiej pozostawić fachowcom. Nasi eksperci szybko i precyzyjnie określą wartość Twojej biżuterii — otrzymasz również stosowny certyfikat, który ją potwierdzi. Masz pytania? Skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów.

0
Feed

Zostaw komentarz