Kamienie szlachetne - AMETYST

Subtelny i elegancki, a dla wielu będący wręcz synonimem harmonii oraz głębokiego relaksu — ametyst to jeden z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych, a stojąca z anim legenda bez wątpienia dorównuje walorom wizualnym. Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat barwy, estetyki, wyceny oraz mitologii nim stojącej, jesteś we właściwym miejscu!

 

Ametyst — kamień szlachetny o barwie fioletu

Zacznijmy więc od tego, co widać na pierwszy rzut oka. Barwa ametystu — który w istocie jest przezroczystą odmianą mlecznego kwarcu — z reguły utożsamiana jest z fioletem. Warto jednak pamiętać, że może ona przyjmować zgoła różne odcienie tego koloru, począwszy od delikatnego wrzosu, aż po odmianę o nieco większej głębi. Czasami posiada on również odznaczające się warstwy, czyli tzw. smugowanie — w tym przypadku kluczowy jest odpowiedni szlif, który uwydatni te walory, zwiększając tym samym cenę.

 

Nie dziwi więc fakt, że ta odmiana kamienia szlachetnego jest powszechnie ceniona w branży jubilerskiej. Stanowi on podstawę dla różnego rodzaju biżuterii już od czasów średniowiecznych. Dzisiaj można go spotkać w formie wiszących kolczyków, pierścionków, bransoletek, broszek czy też subtelnych naszyjników zdobiących damskie dekolty. Mówiąc krótko — wybór jest ogromny. Nie bez znaczenia jest także dostępność surowca, gdyż jest on wydobywany niemal na całym świecie.

 

Legenda — a raczej ich zbiór — stojąca za ametystem jest równie zajmująca, co sama biżuteria. Jedna z przypowieści wywodząca się z mitologii greckiej głosi, że fioletowy kolor jest wynikiem zabarwienia kryształowego posągu łzami samego Dionizosa. Grecki bóg zamierzał zgładzić piękną dziewczynę (od której imienia ametyst wywodzi swoją nazwę), lecz ostatecznie uległ pięknu posągu, w który została zamieniona. Wiele osób wierzy natomiast, że kamień zdradza właściwości obniżające stres i kojące na nerwy.

 

Wycena kamieni szlachetnych

Jeśli pragniesz dokonać fachowej wyceny biżuterii z ametystem lub jakichkolwiek innych kamieni szlachetnych z Twojej prywatnej kolekcji, możesz liczyć na nasze usługi — ocena wartości opatrzona jest stosownym certyfikatem. Masz pytania? Skontaktuj się z nami, by uzyskać dodatkowe informacje.

0
Feed

Zostaw komentarz