07/07/2021 0 Komentarze
5 popularnych mitów na temat diamentów
Przez wiele stuleci, ludzkość wytworzyła wiele mitów dotyczących kamieni szlachetnych. Wyjątkowa biżuteria kojarzona była głównie z potężnymi kompletami naszyjników i pierścieni monarchów i monarchiń - dopełniała pięknych koron, diademów czy innych insygniów władzy. Nic dziwnego, że była ona swego rodzaju tajemnicą - do tego niemożliwą do zdobycia i odkrycia dla przeciętnego poddanego. Warstwy szlacheckie, mimo że miały większy dostęp do władców, również nie mogły w pełni “posiąść” biżuterii - często była ona dopełnieniem wyłącznie insygniów koronacyjnych. Przez ten czas, mogło pojawić się wiele plotek i nieścisłości związanych z kruszcami oraz zdobiącymi je kamieniami szlachetnymi – takimi jak na przykład diamenty.
Mity o diamentach
Oczywiście, nie wiemy, ile nieprawidłowości wynika z niezrozumienia tematu i nieznajomości zasad pozyskiwania kamieni szlachetnych, a ile z legend, w jakie obrosły diamenty - szczególnie te, które noszone były przez władców. Wiadomo, że już Juliusz Cezar oraz Napoleon Bonaparte nosili elementy z tymi kamieniami szlachetnymi - podkreślało to ich pozycję. Czy oznacza to jednak, że są one niezwykłe, niedostępne i niesamowicie drogie? Czy może każdy może zdecydować się na ozdoby z tym dodatkiem? Poniżej przedstawiamy pięć najpopularniejszych mitów, związanych z brylantami – mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi zobaczycie, że jest to kamień dla każdego - zarówno dla dziedziczki fortuny, jak i dla osoby pracującej na np. urzędniczym stanowisku.
Nie ma droższych kamieni szlachetnych!
Jak często słyszeliście, że diamenty to najdroższe kamienie na świecie? Pewnie zaskoczy Was fakt, że nie jest to prawda - są o wiele droższe propozycje, takie jak na przykład rubin, szmaragd, szafir czy aleksandryt. Oczywiście, nie zawsze są one droższe, jednak w zależności od liczby karatów, obróbki i jakości kamienia, niejeden pierścionek z brylantem może okazać się tańszy niż dokładnie taki sam wzór, w który wsadzony jest rubin. Jest to więc kolejny mit, który sprawia, że biżuteria ozdobiona tymi kamieniami jest dostępna dla każdego!
Każdy diament to kamień szlachetny
Kamienie szlachetne kojarzą nam się z pięknymi, oszlifowanymi i błyszczącymi drobinkami. Mitem jest jednak to, że każdy brylant wpisuje się w te założenia. Niewielkie, nieprzejrzyste, nieregularne oraz nieatrakcyjne brylanty są niesamowicie tanie - można znaleźć je nawet w cenie niższej niż 10 złotych za sztukę.
Diamenty są bardzo rzadkie i trudno znaleźć ich złoża
Prawdą jest, że te kamienie mają taki sam skład, jak węgiel, którego używamy podczas letniego grilla. Jest to jednak węgiel, który zmienił swoją strukturę przez wpływ temperatury i ciśnienia, które występują głęboko pod powierzchnią ziemi. Mitem jest jednak ich wyjątkowo rzadkie występowanie - wystarczy pomyśleć o tym, ile salonów jubilerskich ma szeroki wachlarz propozycji biżuterii z tymi kamieniami. Gdyby rzeczywiście były takie niespotykane, z pewnością nie każdy sklep czy złotnik oferowałby je od ręki!
Blask i błysk - mit wyjątkowości diamentów
Kolejnym mitem jest fakt, że te kamienie szlachetne uważane są za najbardziej błyszczące i odbijające światło kamienie szlachetne. Owszem, będą one pięknie wyglądać, ale tylko w sytuacji, w której zostaną z wielką starannością oszlifowane przez zręcznego jubilera. Nie zmienia to faktu, że nawet wtedy na świecie znaleźć można bardziej błyszczące kamienie – takie jak na przykład rutyl czy stworzone przez człowieka ozdoby.
Diament jako pryzmat
Nie można zaprzeczyć, że odpowiednio oszlifowany kamień może działać jako pryzmat – czyli rozszczepiać światło. Mimo to, nie jest to jedyny kamień, który posiada takie właściwości. Wspomniany już wyżej rutyl również posiada właściwości umożliwiające rozszczepienie światła na barwy; co więcej, jest w tym jeszcze lepszy niż diament!
Oczywiście, istnieje o wiele więcej mitów, które dotyczą diamentów - my jednak chcieliśmy przedstawić najważniejsze z nich. Jeśli jednak macie pytania bądź chcecie dowiedzieć się, czy dana informacja jest mitem czy prawdą, skontaktujcie się z specjalistami z Corand - odpowiedzą oni na wszystkie, dotyczące diamentów, pytania!
Komentarze
Zostaw komentarz