Perły naturalne, wycena. Jak nie dać się oszukać?

Wszelkiego rodzaju materiały organiczne, mimo że przepiękne, mogą być powodem dezorientacji w momencie, w którym chcemy kupić biżuterię. Skąd mamy wiedzieć, czy materiały użyte w danych kolczykach czy pierścionku to naprawdę produkty najwyższej jakości? Jak nie dać się oszukać i umiejętnie sprawdzić wszystkie aspekty, jeśli chodzi o jakość i wysoki gatunek pereł naturalnych? Konieczne jest więc zapoznanie się z kilkoma aspektami, jeśli
chodzi o to, w jaki sposób oceniamy ten wyjątkowy i ceniony od lat materiał zdobiący naszyjniki, broszki i pierścionki.

 

 

Perły naturalne - jak powstają?

 

Przede wszystkim konieczne jest zwrócenie uwagi na fakt, że wszystkie materiały, które zostały wydobyte z muszli organizmu, jakim jest mięczak, są naturalne. Wariant sztuczny byłby wariantem stworzonym z innego tworzywa – takiego, które próbowałoby imitować perłę. Warto jednak mieć świadomość, że większość materiałów organicznych jest obecnie hodowana. Na czym polega owa hodowla?

 

Mięczaki działają w konkretny sposób - jeśli do ich muszli dostanie się jakieś ciało obce, zostaje ono “zaatakowane” poprzez obleczenie go masą perłową. Czym dłużej drobiazg ten znajduje się w muszli, tym więcej warstw pojawia się na jego powierzchni – a sam materiał staje się coraz większy. Hodowla to właśnie takie świadome umieszczanie tych ciał obcych w muszlach – tak aby wywołać reakcję obronną organizmów. Obecnie, bardzo rzadko znajduje się wytworzone samoistnie, bez ingerencji człowieka, błyskotki - a jeśli już taka perła znajdzie się w obiegu, jest ona bardzo droga. Kupując biżuterię, warto mieć na uwadze, że owszem, perły są z pewnością naturalne, ale także hodowane.

 

Cena biżuterii z perłami - od czego zależy?

 

Konieczne jest dokładne zapoznanie się z tym, w jaki sposób te materiały organiczne są wyceniane - pomoże to w zakupie jak najlepszej opcji. Dodatkowo, świadomość całego procesu wyceny pomoże uchronić się od oszustwa – niestety, wiele osób, licząc na brak wiedzy Klientów, może chcieć sprzedać te naturalne materiały za więcej niż są one warte!

 

W trakcie procesu wyceny, warto więc zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 

• kształt,
• kolor,
• rozmiar,
• połysk,
• grubość warstw,
• powierzchnia,
• dopasowanie do siebie (nieistotne w przypadku wykorzystania jednego materiału).

 

Kształt i rozmiar pereł naturalnych

 

Są to najbardziej oczywiste aspekty, na które zwróci uwagę także osoba, która nie zna się ani trochę na perłach. Jak łatwo można się domyślić, czym większy rozmiar, tym droższy będzie materiał. Warto jednak pamiętać o tym, że rzadko zdarzają się okazy, które mają więcej niż 1 centymetr średnicy - jeśli ktoś próbuje nam taki sprzedać, warto upewnić się, czy na 100% jest to prawdziwa naturalna perła!

Dodatkowo, zawsze warto zwrócić uwagę na kształt materiału. Idealnie okrągłe okazy są niezwykle rzadkie – będą one więc kosztować więcej. Częściej spotyka się warianty owalne czy w kształcie kropli lub gruszki. Dużą popularnością cieszą się również kształty nieregularne, nazywane barokowymi.

 

Kolor i połysk

 

O dziwo, kolor i połysk to nie do końca to samo. Mimo, że najczęściej kojarzymy perłę naturalną z bielą, ewentualnie z delikatnym odcieniem beżu, możliwe jest znalezienie niebieskawych, różowawych, czy nawet ciemnych materiałów - są one rzadsze, dlatego też ich cena jest wyższa. Podczas oceny koloru wyróżnia się kilka aspektów; są to tonacja, zabarwienie i nasycenie, a także overtone, czyli odcień koloru głównego oraz orient – czyli wszystkie barwy, które widać pod zewnętrzną warstwą. Dodatkowo, ważny jest połysk, czyli to, jak bardzo perła naturalna odbija światło. Czy bardziej perła jest matowa, tym jest gorszej jakości - a przez co tańsza.

 

Grubość warstw, powierzchnia i dopasowanie.

 

Oczywiście, oprócz tych aspektów, konieczne jest również zwrócenie uwagi na to, czy powierzchnia jest jednolita, czy ma naturalne pęknięcie oraz zarysowania. Czym doskonalszy naturalny materiał, tym wyższa cena! Dodatkowo, oceniana jest grubość warstw a także dopasowanie pereł do siebie - szczególnie, jeśli występują one jedna przy drugiej w naszyjniku, bransoletce czy parze kolczyków.

0
Feed

Zostaw komentarz